Technical Program

Tuesday, September 11

17:30-18:00 Registration
18:00- Welcome Reception

Wednesday, September 12

09:00-09:30 Registration
09:30-09:45 Opening Session

09:45-10:45 Keynote I
Chair: Hanspeter Mössenböck
The Beauty and the Beast — from Fortress to Julia
Jan Vitek (Northeastern University)
10:45-11:15 -- Coffee Break --
11:15-12:45 Session I: Program Analysis and Transformation
Chair: Stefan Marr
Run-Time Program-Specific Phase Prediction for Python Programs
Meng-Chieh Chiu, Eliot Moss (University of Massachusetts Amherst)
Fast-Path Loop Unrolling of Non-Counted Loops to Enable Subsequent Compiler Optimizations
David Leopoldseder, Manuel Rigger, Hanspeter Mössenböck (Johannes Kepler University Linz);
Roland Schatz, Lukas Stadler, Thomas Würthinger (Oracle Labs)
Redundancy Elimination in the Presence of Split Class Initialization
Artur Pilipenko (St. Petersburg University); Oleg Pliss (Oracle)
12:45-13:45 -- Lunch --
13:45-15:15 Session II: Performance
Chair: Petr Tůma
Exploiting High-Performance Heterogeneous Hardware for Java Programs using Graal
James Clarkson (Dyson); Juan Fumero, Michalis Papadimitriou, Foivos S. Zakkak, Maria Xekalaki, Christos Kotselidis, Mikel Lujan (The University of Manchester)
Performance Analysis for Languages Hosted on the Truffle Framework
Swapnil Gaikwad, Andy Nisbet, Mikel Lujan (The University of Manchester)
Sparse Matrices on the Web : Characterizing the Performance and Optimal Format Selection of Sparse Matrix-Vector Multiplication in JavaScript and WebAssembly
Prabhjot Sandhu, David Herrera, Laurie Hendren (McGill University)
16:30-18:00 Excursion to the Ars Electronica Center
18:00- Conference Dinner

Thursday, September 13

09:00-11:00 Session I: Work-in-progress and Tools papers
Chair: Clément Béra
Parallel Trace Register Allocation
Josef Eisl, David Leopoldseder, Hanspeter Mössenböck (Johannes Kepler University Linz)
Alto: Lightweight VMs using Virtualization-aware Managed Runtimes
James Mickens, James Larisch, Eddie Kohler (Harvard University)
Towards a Framework for Stochastic Performance Optimizations in Compilers and Interpreters - An Architecture Overview
Oliver Krauss (Johannes Kepler University Linz)
Specializing Ropes for Ruby
Kevin Menard, Chris Seaton (Oracle); Benoit Daloze (Johannes Kepler University Linz)
Defining a High-Level Programming Model for Emerging NVRAM Technologies
Thomas Shull, Jian Huang, Josep Torrellas (University of Illinois at Urbana-Champaign)
Debugging Native Extensions of Dynamic Languages
Jacob Kreindl, Manuel Rigger, Hanspeter Mössenböck (Johannes Kepler University Linz)
11:00-11:45 -- Poster Session and Coffee Break --
11:45-12:45 Session II: Debugging
Chair: Elisa Gonzalez Boix
A Blast from the Past: Online Time-Travel Debugging with BITE
Stefan Schulz, Christoph Bockisch (Philipps-Universität Marburg)
Utilizing Object Reference Graphs and Garbage Collection Roots to Detect Memory Leaks in Offline Memory Monitoring
Markus Weninger, Elias Gander, Hanspeter Mössenböck (Johannes Kepler University Linz)
12:45-13:45 -- Lunch --
13:45-15:15 Keynote II
Chair: Eli Tilevich
Building a Virtual Machine for the Cloud
Eric Sedlar (VP and Technical Director Oracle Labs)
Session III: Debugging
Efficient and Deterministic Record & Replay for Actor Languages
Dominik Aumayr, Hanspeter Mössenböck (Johannes Kepler University Linz); Stefan Marr (University of Kent); Clément Béra, Elisa Gonzalez Boix (Vrije Universiteit Brussel)
15:15-15:45 -- Coffee Break --
15:45-17:15 Session IV: Miscellaneous
Chair: Christian Wimmer
Specializing a Meta-Interpreter
Vlad Vergu, Eelco Visser (Delft University of Technology)
GUARDIA: Specification and Enforcement of JS Security Policies Without VM Modifications
Angel Luis Scull Pupo, Jens Nicolay, Elisa Gonzalez Boix (Vrije Universiteit Brussel)
Software Vector Chaining
M. Anton Ertl (Vienna University of Technology)

Back To Top